Sezóna sa nám pomaly blíži ku koncu, no povinnosti v záhrade a sadoch sa ešte celkom nekončia. Pokiaľ chcete pomôcť ovocným stromčekom do budúceho roka máme pre vás jedno spoľahlivé odporúčanie. Ošetrite stromčeky sírno / meďnatými prípravkami.
Prevencia do budúceho roka
Presne tak sa dá charakterizovať tento pomerne cenovo nenáročný zásah do života úžitkových stromov. Treba podotknúť, že tento postrek sa chápe ako prevenčný a ma za cieľ znížiť pravdepodobnosť výskytu hniloby ovocia, chrastavosti a známej kučeravosti broskýň. Všeobecne meď a síra funguje ako kvalitný fungicíd a zabraňuje rozrastaniu hubovitých chorôb. K tomu sa nejedná o zložité pesticídy ale často sa jedná viac o prípravky zo skupiny hnojív, teda sú menej agresívne.
Odľahčíte teda pomerne lacno a pod značkou „bio“ svoje stromy od parazitických húb. Prípravky na báze síry ako je napríklad Sulka – K majú okrem fungicídneho aj dodatočný insekticídny efekt a obohacujú strom taktiež o živiny. Odporúčame však medziročné striedanie účinných zložiek (napríklad jeden rok meď, druhý rok prípravky na báze síry).
Postrek sa vykonáva vo forme spreju, tak aby sa dostal na čo najväčšiu plochu stromu, doslova sa snažíme „okúpať celý strom“.
Načo si dávať pozor pri aplikácii
Dôležite pri aplikácii meďnatých a sírnatých prípravkov je dodržať základné pravidlo a to je správny čas. Všeobecne sa hovorí o pokročilej jeseni (koniec októbra, november) a treba dbať na to najdôležitejšie, stromy nesmú mať listy. Aplikácia teda prebieha iba po opadnutí listov, nie predtým. Tak isto postupujeme i v prípade jarného postreku – vtedy sa postrek aplikuje na puky, pred vypučaním listov. Pokiaľ by sme látku aplikovali na list, môže sa stať, že stromčeku viac ublížime a listy spálime. Samozrejme platia zásady správnej aplikácie, nestriekať pred dažďom a dodržať bezpečnostné podmienky.
Ako pri každom postreku nezabúdame na ochranné pomôcky ako je respirátor, rukavice, kvalitná obuv a ochranný odev. Látka to síce nieje jedovatá no je ťažké zbaviť sa charakteristického zápachu, ktorý sa doslova vpije do kože.
Vhodné sírové a meďnaté prípravky na jesenné ošetrenie stromov:
- Sulka – K – Koncentrát síry 3 % N + 14 % K2O + 2 % CaO + 19 % S
- Kumulus WG – Sulphur (síra) 800 g.kg
- Kuprikol 50 – Oxychlorid meďnatý 840 g.kg (CuCl2 . 3Cu(OH)2 ), 500 g.kg
- Cuproxat SC – Tribázický síran meďnatý 345 g/l
Uvedené prípravky neodporúčame navzájom miešať.
Dr.Ing. Augustin Köteles
Co je rozdiel medzi SULKA- K , a SULKa (bez K)
Dá sa miešat teraz Kuprikol 50, zo SULKa (bez K)
ne máte v dispozícii tabuli o miešenosti najdóležitejší prípravky ?