Značka: Herbicídy

Pesticídy – základné delenie a význam v poľnohospodárstve

pesticidy

Využívanie pesticídov v poľnohospodárstve má dlhú históriu. Prvá generácia pesticídov sa vo veľkom používala už koncom 19. storočia. Technologické postupy výroby pesticídov umožnili postupne znížiť ich toxicitu a pesticídy sa vďaka tomu stali bezpečným spôsobom ničenia nežiaducich činiteľov v poľnohospodárskej výrobe.

Bez pesticídov by boli poľnohospodárske straty obrovské

Prvotnou úlohou pesticídov je zvyšovanie kvality produkcie v poľnohospodárstve. Podľa oficiálnej definície ide o látky, ktoré slúžia ako prevencia, ničia a odpudzujú škodlivé elementy akými sú mikroorganizmy, škodlivé rastliny a živočíchy. Pesticídy chránia plodiny nielen v priebehu ich pestovania, ale aj počas skladovania a distribúcie. Vďaka pesticídom sa zvyšuje poľnohospodárska produkcia a taktiež kvalita produktov. Ochrana rastlín sa maximalizuje a zároveň sa minimalizujú straty.

Bez využitia chemických prípravkov, predovšetkým vo forme postrekov, by poľnohospodárske straty predstavovali až 80 % z celkovej produkcie. Mnohí odporcovia pesticídov poukazujú na ich negatívny vplyv na životné prostredie a ľudské zdravie. Pri správnom používaní prípravkov je riziko poškodenia ekosystému či zdravia minimálne. Spotrebiteľov v Európe chráni dokonca samotná legislatíva Európskej únie, ktorá využívanie pesticídov kontroluje. V našich končinách sa môže používať len poľnohospodárska chémia, ktorá prešla testami a má nízke riziko akéhokoľvek negatívneho vplyvu.

Základné delenie pesticídov

Podľa použitia sa delia pesticídy na mnohé skupiny. Vymenujme si aspoň základné.

  • Proti burine sa používajú herbicídy.
  • Na ochranu plodín pred plesňami a škodlivými hubami sú účinné fungicídy.
  • Hlodavce dokážu zničiť značnú časť úrody, ale nie po použití rodenticídov.
  • Boj s roztočmi vyhráte vďaka akaracídom.
  • Mnohé druhy hmyzu ničia známe insekticídy a slimákov odstránia moluskocídy.
  • Nielen v poľnohospodárstve sa používajú repelenty, ktoré odpudzujú hmyz.

Ako používať pesticídy a čomu sa vyvarovať

Každý jeden pesticíd má návod na použitie, ktorý musíte striktne dodržiavať. Dodržujte nielen uvedený návod, ale aj intervaly medzi jednotlivými aplikáciami a dávkovanie. V tejto oblasti sa nepripúšťajú žiadne experimenty. Ak si neviete poradiť, obráťte sa radšej na odborných predajcov.

Predaj chémie a postrekov realizujú skúsené firmy, ktoré vám so spôsobom aplikácie poradia. Pri aplikácii chemických prípravkov vždy používajte ochranné pomôcky (okuliare, rukavice, pracovné nohavice a bundu alebo overal, topánky určené pre záhradníkov). Na škodcov a choroby plodín využívajte len prípravky, ktoré sú na daný problém určené. Dôležité je odhadnúť správny čas aplikácie, v opačnom prípade nebude ochrana rastlín zabezpečená. Väčšinu rastlín je potrebné ošetriť preventívne, pretože po napadnutí hubami, chorobami alebo škodcami sú značne oslabené.

Fotografie: https://pixabay.com/

Herbicídy, fungicídy, zoocídy: aké sú rozdiely?

Pesticídy sú chemické zlúčeniny, ktoré slúžia na odstraňovanie škodcov, medzi ktoré patrí hmyz, hlodavce, huby alebo buriny a ďalšie nežiaduce rastliny. Využívajú sa aj v ďalších oblastiach, napr. odstraňovanie komárov alebo škodcov v poľnohospodárstve, ohrozujúcich úrodu. Ide o chemické odstránenie buriny, pričom je potrebné s nimi opatrne narábať, nakoľko vedia byť toxické pre organizmy, ako aj pre ľudí.

Poznáme nasledovné tipy pesticídov:

  • algacídy, slúžiace na odstránenie rias,
  • akaricídy, slúžiace na odstránenie roztočov, ako aj pavúkovitovitých škodcov rastlín.
  • fungicídy, slúžiace na odstránenie rastu plesní a húb,
  • insekticídy, slúžiace na odstránenie niekoľkých druhov hmyzu,
  • herbicídy, slúžiace na odstránenie buriny a neželanej vegetácie,
  • mollusocídy, slúžiace na ničenie mäkkýšov, ako sú sliziaky alebo slimáky,
  • nematocídy, slúžiace na voľne žijúce a cystotvorné háďatka v pôde,
  • pistícidy, ničiace ryby,
  • rodenticídy, ktoré fungujú na ničenie hlodavcov v domácnosti a záhrade,
  • termiticídy, ktoré ničia termity.
pohľad na úrodu na poli

zdroj: unsplash.com

Najčastejšie používané herbicídy a pesticídy

Herbicídy

Na základe účinku sa rozdeľujú podľa kontaktu. Je to podľa toho, ktorá časť buriny je zničená resp. kde bola zasiahnutá herbicídom. Výsledok zásahu je pritom možné vidieť v priebehu niekoľkých dní.

Systémové herbicídy

Tzv. systémové herbicídy ničia burinu ako celok. Po aplikovaní sa účinná látka rozvedie cievnym systémom v celej burine. V burine tak uschne nadzemná ako aj podzemná časť. Účinok je zvyčajne viditeľný už v priebehu 2 týždňoch.

Selektívne herbicídy

Selektívne herbicídy majú svoj názov podľa selektivity účinku, kedy fungujú iba pri určitom type buriny. Delia sa na dvojklíčnolistové a jednoklíčnolistové rastliny. Opakom selektívnych herbicídov sú totálne, ktoré pri aplikovaní zničia všetky zasiahnuté rastliny.

Podľa doby aplikácie: postemergentné, preemergentné a predsejbové

Postemergentné herbicídy sú určené na aplikovanie potom, čo hospodárska plodina bola vysadená alebo vyklíčila na pozemku.

Preemergentné herbicídy slúžia na aplikáciu pred vyklíčením semien hospodárskych plodín.

Predsejbové herbicídy sa aplikujú v čaes, keď na pozemku ešte nie sú vysiate žiadne plodiny.

Fungicídy

Využívajú sa na obmedzenie alebo ničenie húb, ktoré zvyčajne škodia plodom, kvetom, listom a drevu. Zvyčajne sa fungicídy využívajú ako preventívna starostlivosť. Ich účinok sa prejavuje v zabránení vyklíčeniu výtrusov alebo rozrušení podhubia parazitických húb. Pri využití je však treba zohľadniť správnu koncentráciu, nakoľko zvýšené aplikovanie poškodzuje rastliny. Delia sa na organické a anorganické.

Organické fungicídy

V dnešnej dobe častokrát nahrádzajú meďnaté a sírnaté fungicídy. Ich nevýhodou je, že pôsobia len na niektoré parazitické huby.

Anorganické fungicídy

Tieto sa ďalej delia na sírnaté a meďnaté fungicídy. Sírnaté fungicídy fungujú voči všetkým hubám zo skupiny múčnatiek, alebo proti niektoým hubovým chorobám ako chrastavivosť jadrovín.

Meďnaté fungicídy pôsobia na parazitické huby, kedy sa využívajú napr. proti penospóre viniča, antraknóze orecha, plesni zemiakovej alebo kučeravosti listov broskýň.

Zoocídy

Zoocídy slúžia na odstránenie živočíšnych škodcov zo záhrady. Najčastejší škodcovia sú hlodavce, vošky, molice, slizniaky alebo pásavka. Majú systémový a kontaktný účinok.

Systémový účinok je vhodný na použitie k preventívnemu účinku alebo na použitie silne zasiahnutých rastlín škodcami.

Kontaktný účinok sa ošetruje plocha alebo časť rastliny, ktorá bola zasiahnutá prípravkom.

Podľa toho na aký typ živočíšnych škodcov účinkujú, tak sa delia nasledovne:

  • akaricídy: pôsobia proti roztočom a pavúkom,
  • insekticídy: pôsobia proti hmyzu ako molice alebo vošky,
  • moluskocídy: účinkujú proti hlodavcom,
  • nematocídy: pôsobia proti háďatkám.
Pohľad z dronu na kombajn na poli

zdroj: unsplash.com

Najčastejšie herbicídy

Atrazín

V USA sa každý rok využije viac než 34-tisíc ton atrazínu. Zvyčajne sa používa na kukurici na stredozápade krajiny.

Glyfozát

Známy taktiež aj pod menom Roundup, vyvinutý spoločnosťou Monsanto sa používa pri pestovaní kukrici, repky, bavlny alebo geneticky modifikovanej sóje. Využíva sa taktiež aj v parkoch a domácich záhradách.

Chlórpyrifos

Tento herbicíd vytvorila spoločnosť Dow v 60-tych rokoch 20. storočia. Mal veľké použitie v domácnostiach a v záhradách. V súčasnosti sa používa na kukurici, jablkách, pomarančoch, mandliach alebo v bavlne.

Metachlór

Definovaný ako herbicíd kategórie C, využíva sa na kukuricu, cirok alebo sóju, no taktiež na stromy a trávniky.

Metám sodík

Bežne používaný pesticíd a fumigant sa zvyčajne využíva na zemiaky v množstve 70 až 150 kg na aker.

Mechanické, chemické a ekologické odstránenie buriny: aké sú rozdiely?

Odstránenie buriny patrí ku kolobehu života v záhrade. Burina je obavou v každej záhrade, či už sa využíva na okrasu alebo úžitok. Nájdeme ju takmer všade, či už to je zámková dlažba, skalka a najčastejšie na trávniku. Na chvíľu ju odstránime a za nejaký čas sa vráti, je skrátka súčasť kolobehu života v záhrade. Poznáme niekoľko spôsobov ako sa jej môžete zbaviť a na tie sa pozrieme v dnešnom článku.

Mechanické odstránenie buriny

Mechanické odstránenie patrí k najnáročnejšiemu, resp. najprácnejšiemu spôsobu ako odstrániť burinu. Avšak je taktiež pomerne efektívne, nakoľko časté a pravidelné mechanické odstránenie zelenej nadzemnej časti buriny časom oslabí koreňový systém, ktorý vedie k uhynutiu buriny.

S tuhšími burinami ako púpava, pýr, pupenec alebo bodliaky si môžete poradiť až po základnom spracovaní pôdy. Najľahšie sa takto ničia jednoročné druhy ako je kapsička, starček alebo peniažtek. Ak ich nenapadli škodcovia alebo choroby, dajú sa využiť aj do kompostu. Ako ste si mohli domyslieť, mechanické odstránenie buriny je ideálne v menších záhradách.

hlina-na-naberacke-chemontzdroj: unsplash.com

Chemické odstránenie buriny

Chemické postreky sú najrýchlejší spôsob ako sa zbaviť buriny na pozemku, na ktorom rastie veľké množstvo vytrvalých typov burín. Zvyčajne sa uplatňuje pred zakladaním dlažby či trávnika.

Totálne herbicídy – Glyfosáty (Clinic, Roundup, Rosate,…)

Patria medzi najmenej škodlivé herbicídy, kedy je ich toxicita dokonca menšia ako pri acylpiríne alebo kuchynskej soli. V pôde sa viaže na organickú hmotu a íl, pričom nie je prijímaný koreňmi vašich rastlín, ktorých sa nechcete zbaviť. Pomerne rýchlo sa odbúravajú mikrobiálnymi pochodmi v pôde.

Selektívne herbicídy

Napríklad Bofix patrí medzi širokospektrálne selektívne herbicídy. Používa sa vo forme emulzie vody a oleja potom, čo rastliny vzídu. Využíva sa najmä voči odolným dvojklíčnolistovým burinám v semenných porastoch tráv, ako aj starších a nových okrasných trávnatých ihriskách a trávnikoch.

V praxi funguje tak, že do burín prenikne prostredníctvom listov, kedy sú jeho účinné látky veľmi rýchlo premiestnené do potrebných miest. Účinky sa prejavia už v niekoľkých hodinách od aplikovania.

úprava pôdy pri rastline

zdroj: unsplash.com

Ekologické odstránenie buriny

Horúca voda

Najjednoduchší spôsob ako sa zbaviť ľahkej buriny je použiť obyčajnú vriacu vodu. Stačí zohriať vodu v hrnci alebo rýchlovarnej kanvici a naliať ju priamo na burinu. Najlepšie na dlažbu alebo chodníky z ktorých sa derie von burina. Tá uschne a následne sa odstránia zvyšky.

Ocot

Ocot patrí k bežnej výbave každej domácnosti. Môžete použiť jablčný alebo bežný kuchynský ocot. Patrí medzi najlacnejšie možnosti ako odstrániť burinu. V rámci 1 litra zmiešajte ocot, ¼ soli a niekoľko kvapiek z čistiaceho prostriedku Jar, čím zvýšite účinok. Následne s ním postriekajte miesta s burinou. Vyhýbajte sa však postreku vlastným rastlinám, aby to prežili.

Vodka

Ďalší tip je použiť vodku. Nalejte, poprípade ideálne postriekajte miesta, kde rastie burina, ktoré alkohol dehydruje a spáli. Podobne fungujú aj iné druhy alkoholu, s ktorými môžete primiešať malé množstvo čistiaceho prostriedku.

Boritá soľ 

Boritá soľ, známa ako aj ako borax je vhodná nielen na čistenie škvŕn na oblečení, funguje aj proti burine. Podobne ako pri predchádzajúcich spôsoboch, nasypte ju do medzier v chodníku, dlažbe alebo na buriny na stenách. Taktiež však ďalej od rastlín a kvetov, aby ste ich neohrozili.

Ideálny spôsob závisí od záhrady a priorít

Nakoniec však platí, že by ste sa mali rozhodnúť podľa toho, akú veľkú máte záhradu a na aký účel ju chcete využívať. Pre malé záhrady na okrasu je lepší mechanický a ekologický spôsob odstraňovania buriny. Tieto dva spôsoby by však boli náročné pri stredne veľkých a veľkých záhradách, pre ktoré je časovo efektívnejšie a menej prácnejšie chemický spôsob odstránenia buriny. Voľba je však nakoniec vždy na vás a na vašich prioritách.

© 2002 - 2024. ChemontBA spoločnosť s r.o. Černyševského 37, 851 01 Bratislava. Obchodné podmienky a Kontakt.