pesticidy

Využívanie pesticídov v poľnohospodárstve má dlhú históriu. Prvá generácia pesticídov sa vo veľkom používala už koncom 19. storočia. Technologické postupy výroby pesticídov umožnili postupne znížiť ich toxicitu a pesticídy sa vďaka tomu stali bezpečným spôsobom ničenia nežiaducich činiteľov v poľnohospodárskej výrobe.

Bez pesticídov by boli poľnohospodárske straty obrovské

Prvotnou úlohou pesticídov je zvyšovanie kvality produkcie v poľnohospodárstve. Podľa oficiálnej definície ide o látky, ktoré slúžia ako prevencia, ničia a odpudzujú škodlivé elementy akými sú mikroorganizmy, škodlivé rastliny a živočíchy. Pesticídy chránia plodiny nielen v priebehu ich pestovania, ale aj počas skladovania a distribúcie. Vďaka pesticídom sa zvyšuje poľnohospodárska produkcia a taktiež kvalita produktov. Ochrana rastlín sa maximalizuje a zároveň sa minimalizujú straty.

Bez využitia chemických prípravkov, predovšetkým vo forme postrekov, by poľnohospodárske straty predstavovali až 80 % z celkovej produkcie. Mnohí odporcovia pesticídov poukazujú na ich negatívny vplyv na životné prostredie a ľudské zdravie. Pri správnom používaní prípravkov je riziko poškodenia ekosystému či zdravia minimálne. Spotrebiteľov v Európe chráni dokonca samotná legislatíva Európskej únie, ktorá využívanie pesticídov kontroluje. V našich končinách sa môže používať len poľnohospodárska chémia, ktorá prešla testami a má nízke riziko akéhokoľvek negatívneho vplyvu.

Základné delenie pesticídov

Podľa použitia sa delia pesticídy na mnohé skupiny. Vymenujme si aspoň základné.

  • Proti burine sa používajú herbicídy.
  • Na ochranu plodín pred plesňami a škodlivými hubami sú účinné fungicídy.
  • Hlodavce dokážu zničiť značnú časť úrody, ale nie po použití rodenticídov.
  • Boj s roztočmi vyhráte vďaka akaracídom.
  • Mnohé druhy hmyzu ničia známe insekticídy a slimákov odstránia moluskocídy.
  • Nielen v poľnohospodárstve sa používajú repelenty, ktoré odpudzujú hmyz.

Ako používať pesticídy a čomu sa vyvarovať

Každý jeden pesticíd má návod na použitie, ktorý musíte striktne dodržiavať. Dodržujte nielen uvedený návod, ale aj intervaly medzi jednotlivými aplikáciami a dávkovanie. V tejto oblasti sa nepripúšťajú žiadne experimenty. Ak si neviete poradiť, obráťte sa radšej na odborných predajcov.

Predaj chémie a postrekov realizujú skúsené firmy, ktoré vám so spôsobom aplikácie poradia. Pri aplikácii chemických prípravkov vždy používajte ochranné pomôcky (okuliare, rukavice, pracovné nohavice a bundu alebo overal, topánky určené pre záhradníkov). Na škodcov a choroby plodín využívajte len prípravky, ktoré sú na daný problém určené. Dôležité je odhadnúť správny čas aplikácie, v opačnom prípade nebude ochrana rastlín zabezpečená. Väčšinu rastlín je potrebné ošetriť preventívne, pretože po napadnutí hubami, chorobami alebo škodcami sú značne oslabené.

Fotografie: https://pixabay.com/