Včely dlhodobo patria medzi organizmy, ktoré sú najviac ohrozené používaním pesticídov. Nesprávna aplikácia môže mať na populáciu včiel decimujúce účinky. Včely majú nedoceniteľný produkčný ako aj mimoprodukčný dopad na úrodu a celkovo zdravie ľudí a našej prírody. 

Včela

Členské štáty Europskéj únie vrátane Slovenska sa rozhodli obmedziť pesticídy s najviac negatívnym dopadom na včelstvá. Tento krok má pomôcť dlhodobému nepriaznivému trendu poklesu populácii včelstiev nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe. Nápomocná v prípade rozhodovania za Slovensko bola aj petícia, ktorú zorganizovalo združenie Greenpeace Slovensko. Petíciu na Slovensku podpísalo viac ako 50 000 ľudí.

Zakázané chemické látky

Európska komisia odporučila na zoznam zakázaných látok pridať celkovo 3 látky ktoré nesú spoločné označenie neonikotinoidy. Sú to uvedené látky:

  • tiametoxán
  • klotianidín
  • imidakloprid

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) dospel k záveru, že dané neurotoxické látky výrazne poškodzujú nervový systém hmyzu vrátane včiel a tie následne hromadne hynú. Taktiež viaceré vedecké výskumy dospeli k záveru, že uvedené prípravky výrazne menia správanie včiel a zapríčiňujú skrátenie života.

Včela

Z tohoto dôvodu samozrejme ani naša spoločnosť nebude ďalej predávať prípravky, ktoré obsahujú tri uvedené látky. Podporujeme obmedzovanie nebezpečných prípravkov a zavádzanie novej modernej agrochémie tak, aby škodlivé dopady na zdravie obyvateľov a životné prostredie boli minimalizované.