Etiketa schválená: 12.12.2012
Prípravok na ochranu rastlín
CLIOPHAR 300 SL
Postrekový herbicíd vo forme kvapalného koncentrátu pre riedenie vodou určený na postemergentné použitie proti odolným dvojklíčnolistovým burinám v poľnohospodárskych plodinách a v lesnom hospodárstve.
ÚČINNÁ LÁTKA: 300
Chemický názov látok v prípravku, ktoré sú
klasifikované alebo na základe ktorých bol prípravok
klasifikovaný do kategórií nebezpečenstva:
SYMBOL A KLASIFIKÁCIA:
N - Nebezpečný pre životné prostredie
UPOZORNENIE:
R51/53 Toxický pre vodné organizmy, môže spôsobiť dlhodobé nepriaznivé účinky vo vodnej zložke životného prostredia.
S2 Uchovávajte mimo dosahu detí.
S13 Uchovávajte mimo dosahu potravín, nápojov a krmív pre zvieratá. S20/21 Pri používaní nejedzte, nepite ani nefajčite.
S35 Tento materiál a jeho obal sa musí zneškodniť bezpečným spôsobom. S36/37 Noste vhodný ochranný odev a rukavice.
S57 Uskutočnite náležitú kontrolu, aby ste zabránili kontaminácii
Z 4 Riziko vyplývajúce z použitia prípravku pri dodržaní predpísanej dávky, alebo koncentrácie je pre domáce, hospodárske a voľne žijúce zvieratá prijateľné.
Vt 5 Riziko vyplývajúce z použitia prípravku pri dodržaní predpísanej dávky alebo koncentrácie je pre vtáky prijateľné.
Vo 3 Pre ryby a ostatné vodné živočíchy slabo jedovatý.
V3 Riziko vyplývajúce z použitia prípravku pri dodržaní predpísanej dávky alebo koncentrácie je pre populácie dážďovky prijateľné.
Vč3 Riziko vyplývajúce z použitia prípravku pri dodržaní predpísanej dávky alebo koncentrácie je pre včely prijateľné.
SP1 Neznečisťovať vodu prípravkom alebo jeho obalom. Nečistiť aplikačné zariadenia v blízkosti povrchových vôd. Zabrániť kontaminácii prostredníctvom odtokových kanálov z poľnohospodárskych dvorov a vozoviek ciest.
Neaplikujte v blízkosti hladín tečúcich a stojatých vôd! Dodržujte ochrannú zónu! Uložte mimo dosahu zvierat.
DBAJTE O TO, ABY SA PRÍPRAVOK V ŽIADNOM PRÍPADE NEDOSTAL DO TEČÚCICH A STOJATÝCH VÔD VO VOĽNEJ PRÍRODE!
ZABRÁŇTE OHROZENIU ČLOVEKA A ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA, POSTUPUJTE PODĽA NÁVODU NA POUŽITIE.
Etiketa schválená: 12.12.2012
PRÍPRAVOK V TOMTO VEĽKOSPOTREBITEĽSKOM BALENÍ NESMIE BYŤ PONÚKANÝ ALEBO PREDÁVANÝ ŠIROKEJ VEREJNOSTI!
Výrobca:
Agriphar S.A., Rue de Renory 26/1,
Držiteľ
autorizácie: Agriphar S.A., Rue de Renory 26/1,
Poverený zástupca:
Agriphar S.A – organizačná zložka, Moskovská 13 , 811 08 Bratislava
CLIOPHAR je
ochranná známka firmy
Pôsobenie prípravku.
Prípravok CLIOPHAR® 300 SL pôsobí ako systémový rastový herbicíd,
preniká do rastlín cez listy a byle. Citlivé buriny krátko po
postreku zastavujú rast, postupne strácajú prirodzenú farbu
(dekolorácia), následne sa objavuje krútenie listov a stoniek
(deformácia) a v priebehu
Mechanizmus účinku.
Účinná patrí do skupiny syntetických auxínov. Je absorbovaná listami a byľami, následne translokovaná akropetálne a bazipetálne s následnou akumuláciou v meristematických pletivách rastlín a prejavujúcim sa „auxínovým“ účinkom.
Spektrum herbicídnej účinnosti.
Citlivé buriny: pichliač roľný, ruman roľný, rumančeky a parumanček nevoňavý, chryzantémovka siatinová, turanec kanadský, lopúchy, podbeľ liečivý, nevädza poľná, výmrv slnečnice a ďalšie buriny z čeľade astrovité, stavikrvy a horčiaky, pohánkovec ovíjavý, lucerna siata, ľuľok čierny, ľuľok zemiakový, tetucha kozia a ďalšie buriny z čeľade mrkvovité.
Odolné buriny: hluchavky a kapustovité buriny.
NÁVOD NA POUŽITIE:
Etiketa schválená: 12.12.2012
Pokyny pre aplikáciu.
CLIOPHAR® 300 SL vo vyššie uvedených
dávkach aplikujte v
V obilninách
aplikujte prípravok CLIOPHAR® 300 SL od
V repe cukrovej a
kŕmnej ošetrujte prípravkom CLIOPHAR® 300 SL cielene
proti pichliaču roľnému v dávke 0,35
Etiketa schválená: 12.12.2012
mali byť vzídené. Krátko po postreku
V kukurici
CLIOPHAR® 300 SL aplikujte postemergentne v dobe, keď má
pichliač plne rozvinutú prízemnú listovú ružicu, prípadne
začína vytvárať kvetnú os a všetky výhony pichliača sú
vzídené. V jadrovinách CLIOPHAR® 300
SL aplikujte na vzídené buriny, pichliače musia mať plne
rozvinutú prízemnú ružicu, prípadne vytvárať kvetnú os a
turanec kanadský by mal dosahovať výšku
V jahodách aplikujte bodovo pred kvetom jahôd vo fáze prízemnej ružice listov pichliača roľného. V cibuli aplikujte od 3. listu cibule, pichliač by mal byť v štádiu prízemnej ružice.
V mečíkoch
aplikujte pred kvetom a po odkvitnutí mečíkov, na listoch
však musí byť vytvorená dostatočná vosková vrstvička. Vhodný
je najmä proti pichliaču ak aplikujete vo fáze prízemnej
ružice listov, ostatné buriny do
V trávnikoch
aplikujte v štádiu
V lesnom
hospodárstve proti pichliaču roľnému ošetrujte v dobe
plne rozvinutej prízemnej ružice pichliača, prípadne v dobe
objavenia kvetnej osi. Postrek v dobe rašenia alebo kvetu
pichliača má znížený účinok na podzemné orgány z dôvodu
silného toku asimilátov do nadzemných častí rastliny. Ostatné
citlivé buriny sú najľahšie ničiteľné v nižších rastových
fázach, keď postačí dávka 0,35
Upozornenie.
Postrekom nesmú byť zasiahnuté susedné porasty. Mimoriadne citlivé sú lucerna, ďatelina, ovocné sady, vinič a chmeľ. V blízkosti týchto plodín ošetrujte len pri vhodných podmienkach (bezvetrie, nižšie teploty). Pri vysokých teplotách môžu byť uvedené citlivé plodiny poškodené aj výparmi prípravku!
Údaje o možnej fytotoxicite, odrodovej citlivosti a všetkých priamych alebo nepriamych negatívnych vedľajších účinkoch na rastliny.
Obilniny, kukurica a plodiny z čeľade kapustovitých môžu byť siate hneď po aplikácií prípravku. Ostatné dvojklíčnolistové plodiny nemôžu vysievané skôr ako po 9 mesiacoch od poslednej aplikácie. Niektoré širokolisté plodiny ako napríklad zemiak, slnečnica, rajčiak, paprika, cuketa, strukoviny (sója, hrach, ...) sú zvlášť citlivé na rezíduá účinných látok. Ubezpečte sa, že všetky rezíduá sú rozložené.
Opatrenia proti vzniku rezistencie.
Nebola zaznamenaná rezistencia na účinnú látku pre indikované spektrum citlivých burín. Proti vzniku rezistencie vykonávajte najmä nasledovné opatrenia:
a)dodržiavajte zásady striedania plodín,
b)aplikujte registrované dávky prípravku,
Etiketa schválená: 12.12.2012
c)dodržiavajte zásady správnej kultivácie pôdy.
d)ak aplikujete TM, nepoužívajte prípravky s rovnakým účinkom
Vplyv na užitočné a iné necielené organizmy.
Prípravok je selektívny herbicíd. Riziko vyplývajúce z použitia prípravku pri dodržaní predpísanej dávky alebo koncentrácie je prijateľné.
Príprava postrekovej kvapaliny a zneškodnenie obalov.
Odmerané množstvo prípravku vlejte do nádrže postrekovača naplnenej do polovice vodou. Po premiešaní doplňte nádrž postrekovača vodou na predpísaný objem. Pri príprave postrekovej kvapaliny je zakázané miešať koncentráty, prípravky vlievajte do nádrže postrekovača oddelene. Pripravte si len také množstvo postrekovej kvapaliny, ktoré spotrebujete. Prázdny obal z tohto prípravku vypláchnite vodou, a to buď ručne (3 krát po sebe) alebo v primiešavacom zariadení, ktoré je súčasťou postrekovača. Výplachovú kvapalinu vylejte do nádrže postrekovača a obal odovzdajte vášmu zmluvnému subjektu, ktorý má oprávnenie na zber a zneškodňovanie prázdnych obalov.
Čistenie aplikačného zariadenia.
Použité náradie, nástroje a aplikačné zariadenia ako aj osobné ochranné pracovné prostriedky asanujte 3% roztokom uhličitanu sodného (sódy) a umyte ich vodou.
Bezpečnostné opatrenia.
Pri práci s prípravkom používajte ochranný pracovný oblek, ochranný tvárový štít, resp. ochranné okuliare, respirátor, gumové rukavice a gumovú obuv. Pri riedení postreku používajte aj zásteru z pogumovaného textilu. Po dobu práce s prípravkom a po nej až do vyzlečenia pracovného odevu a umytia celého tela mydlom a vodou, je zakázané piť, jesť a fajčiť. Postrekujte za bezvetria alebo mierneho vánku, vždy v smere od obsluhy. Postrekom nesmú byť zasiahnuté susedné citlivé plodiny.
Prípravok obsahuje ako rozpúšťadlo vodu, nie je horľavou kvapalinou. S vodou sa zmiešava v každom pomere. V prípade požiaru tento haste penou, práškom, prípadne pieskom alebo zeminou. Vodu použite len výnimočne, a to formou jemného zahmlovania. Pokiaľ sa dostane do ohniska požiaru, zabezpečte, aby kontaminovaná hasiaca voda, pokiaľ bola pri hasení požiaru použitá, neunikla z priestoru požiaru do okolia, najmä nesmie preniknúť do verejnej kanalizácie, zdrojov spodných vôd, recipientov povrchových vôd a na poľnohospodársku pôdu.
Dôležité upozornenie: Pri požiarnom zásahu použite izolačné dýchacie prístroje, lebo pri horení dochádza ku vzniku toxických splodín.
Prvá pomoc. Všeobecne.
Pri výskyte zdravotných ťažkostí alebo v prípade neistoty ihneď kontaktujte lekára a poskytnite mu údaje z tejto bezpečnostnej karty.
Pri nadýchaní: opustite zamorený priestor, premiestnite postihnutú osobu na čerstvý vzduch, pokiaľ postihnutý nedýcha, zabezpečte umelé dýchanie až do príchodu lekárskej pomoci. Pri ťažkom dýchaní použite kyslíkový dýchací prístroj.
Pri zasiahnutí
očí: vyplachujte oči veľkým množstvom vody po dobu
Etiketa schválená: 12.12.2012
Pri zasiahnutí odevu a pokožky. Zasiahnutý odev musí byť čo najrýchlejšie odstránený z tela postihnutého. Postihnuté miesto ihneď umyte vodou a mydlom, dobre opláchnite. Umyté miesta pokožky natrite reparačným krémom. Pri pretrvávajúcom dráždení pokožky vyhľadajte lekára.
Pri požití: NEVYVOLÁVAJTE ZVRACANIE. Postihnutému podajte 10 tabliet aktívneho uhlia + 0,5 litra vlažnej vody. Vyhľadajte lekára a ukážte mu etiketu a túto kartu bezpečnostných údajov. Terapia: Základná pomoc, dekontaminácia, symptomatická liečba .
Pri otrave, alebo podozrení na otravu privolajte ihneď lekára a informujte ho o prípravku a o poskytnutej prvej pomoci. V prípade potreby lekár môže liečbu konzultovať s Národným toxikologickým informačným centrom v Bratislave , Tel č. 02/54 77 41 66.
Skladovanie.
Prípravok skladujte v uzavretých, originálnych obaloch, v uzamknutých, suchých, čistých a dobre vetrateľných skladoch, pri teplotách + 5 až +30 °C oddelene od potravín, nápojov, krmív, hnojív, dezinfekčných prostriedkov, horľavín a obalov od týchto látok. Chráňte pred mrazom a priamym slnečným svetlom. Pri správnom skladovaní v pôvodných neporušených obaloch je doba použiteľnosti prípravku 2 roky od dátumu výroby.
Zneškodnenie zvyškov.
Nepoužité zvyšky prípravku v pôvodnom obale zneškodnite ako nebezpečný odpad. Nepoužité zvyšky postrekovej kvapaliny zneškodnite ako nebezpečný odpad. Oplachové vody, t.j. zriedený technologický zvyšok, vystriekajte na ošetrenom pozemku (nesmú však zasiahnuť zdroje podzemných ani recipienty povrchových vôd) alebo zneškodnite ako nebezpečný odpad.