Ak sa povie Myzus persicae, len málo kto spozornie, no pri mene Voška broskyňová zbystrí azda každý záhradkár ktorý na svojom pozemku pestuje obľúbený ovocný strom – Broskyňu.
Tento drobnučký hmyz dokáže (nielen) na broskyni napáchať nemalú neplechu a do boja sním sa neraz otvára peňaženka pestovateľa. Najviac ohrozené sú predovšetkým mladé broskyne kde spôsobuje nekrózu listov a poškodenie výhonkov. Strom takto prichádza o silu a negatívny efekt sa podpíše na výzore dreviny ako aj na výnosoch z chutných broskýň. V praxi existuje viacero návodov ako sa tohoto škodcu zbaviť, rozdelme si to na dve hlavné cesty – Bio prostriedky a profesionálne insekticídy.
Bio prostriedky na elimináciu vošiek
Medzi záhradkármi koluje viacero známych ako aj raritných návodov ako sa vošky broskyňovej zbaviť bez použitia chémie. Tu sú azda tri najznámejšie spôsoby:
- Vodný výluh žihlavy
- Vodný výluh cesnaku
- Ocot a voda
Výhody uvedených postupov sú veľmi nízke náklady a nulová miera znečistenia chémiou. Nevýhody sú však zrejmé, okrem mierne náročnejšej formy prípravy postreku je tu nutnosť častejšieho opakovania (3 – 6 krát) a predovšetkým efekt týchto postupov je oproti klasickej modernej chémii veľmi slabý. Je možné, že si vošky ani nevšimnú, že ste sa o ich odstránenie pokúšali. Za pokus v tomto prípade naozaj skoro nič nedáte.
Moderné insekticídy
Na trhu dnes nájdeme viacero prípravkov určených na likvidáciu vošiek nielen u broskýň ale aj u plodín ako sú repka, obilniny, ovocné dreviny a zelenina. Nasleduje zoznam profesionálnych prípravkov na ničenie vošiek:
- Kaiso Sorbie
- Karate Zeon 5 CS
- Hunter
- Ampligo
Ako môžeme vidieť na obrazovej prílohe (aplikácia prípravkom Kaiso Sorbie), výsledky sú veľmi priaznivé:
Broskyňa pred postrekom (Kaiso Sorbie):
Dva týždne po postreku:
Na listoch vidieť už len mŕtve vošky
Držíme palce v boji s voškou či sa už rozhodnete pre pokus s „bio cestou“ za pomoci žihľavy, cesnaku prípadne octu alebo priamo vsadíte na konvenčnú a účinnú zbraň v podobe postreku.
Robo
Na broskyni sú proti voškám najefektívnejšie lepové pásy. Tie zabránia mravcom vynášať a ochraňovať vošky na broskyňu, takže na listoch broskyne sa objaví len malé množstvo vošiek, o ktoré sa už postarajú lienky a iný hmyz, prípadne sa dajú ľahko odstraňovať rukou. Odporúčam si pozrieť ako sú vošky opísané tu: https://www.chovatelahospodar.sk/tema/ako-na-vosky-v-zahrade-efektivne
A ešte by som obmedzil hnojenie – ak sa akákoľvek rastlina prehnojí, je ako magnet pre vošky